Hakkımızda

Tarihi Diyarbakır Surları ve Dicle Nehri karşısında;  27.000 dönümlük arazi üzerine kurulmuş, 192.000 metrekare kullanım alanı ile hastalarımıza 1974 yılından itibaren hizmet vermektedir.

Hastanelerimiz Merkez Ana Bina başta olmak üzere; Acil ve Travmatoloji Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Çocuk Hastanesi ve Kalp Hastanesi ile 5 binamızda faaliyet göstermektedir.

 Hastanelerimizde 274 öğretim üyesi olmak üzere, toplam 668 akademisyen, 1.062 sağlık personeli ve 1226 yatak kapasitesi ile Dahili ve Cerrahi tüm branşlarda hizmet veren bölgemizin en büyük sağlık kampüsüdür.

              Avrupa Birliği Kalite Hizmet Standartlarını hedefleyen ve modern teknoloji ile donatılmış hastanelerimizde;  Genel ve Acil Servis Polikliniklerimizde Günlük 4.200 hastanın teşhis ve tedavileri yapılmaktadır. Ayrıca Ameliyathanelerimizde ise aylık 2.500 hasta ameliyat edilerek sağlıklarına kavuşmaları sağlanmaktadır.

              Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri sadece bölgemize değil, komşu ülkeler başta olmak üzere tüm Ortadoğu ve Asya ülkelerine de hizmet vermektedir. Son bir yılda 2.421 yabancı uyruklu hasta (başta Irak olmak üzere İran,  Suriye, Azerbaycan ve diğer ülkeler) sağlık turizmi kapsamında hastanelerimizden tedavi hizmeti almıştır.

               Bölgemizde yapılamayan birçok ameliyat hastanelerimizde başarıyla yapılmaktadır. Böbrek, İlik ve Kornea nakilleri başta olmak üzere; Bıçaksız Beyin Tümörü Ameliyatı, Biyonik Kulak Ameliyatı, Mide Küçültme Ameliyatı ve daha birçok önemli ameliyat hastanelerimizde başarıyla yapılmaktadır.

Acil ve Travmatoloji Hastanesi

Acil ve Travmatoloji Hastanemiz, 11 bin metrekare kapalı alanda 68’i Yoğun Bakım yatağı olmak üzere toplamda 110 yatak ile Türkiye’nin en büyük acil kompleksi olarak hizmet vermektedir. Bünyesinde; Radyolojik Görüntüleme Merkezleri, Laboratuvarları, Yanık Merkezi ve Yoğun Bakımları bir arada barındıran kompleksimiz 7 gün 24 saat tüm acil branşlarda akademik kadrosu ile hizmet vermektedir.

Yanık Merkezimiz, ciddi yanık vakalarına yapılan müdahaleler, başarı oranları ve kapasitesi ile Türkiye’nin sayılı, bölgemizin ise en büyük Yanık Merkezidir. Ayrıca Plastik cerrahi alanında bölgemizde yapılamayan birçok ameliyat Plastik Cerrahi merkezimiz bünyesinde yapılmaktadır. Bunların başında;  Serbest Doku Nakilleri, Çene Kaybı Ameliyatı, Büyük Cilt Kanserlerinin Kapatılması – Tedavisi, Yarık - Damak, Dudak Ameliyatı, Doğumsal Anomaliler, Kötü Yüz ve Çene Kırıklıkları Tedavisi - Cerrahisi, El Cerrahisi Ameliyatları, Replantasyonlar (El ve Parmak Kopma Ameliyatları) ve tüm Estetik Operasyonlar akademik kadromuzla başarıyla yapılmaktadır.

Onkoloji Hastanesi

Bölgenin en büyük kanser teşhis ve tedavi hastanesi olan Onkoloji Hastanemizde Medikal Onkoloji ve Radyasyon Onkolojisi branşlarında, yılda 10? bin kanser hastasının tedavileri başarıyla yapılmaktadır.

Kemoterapi Merkezi

Kemoterapi merkezimiz bölgenin en büyük ve modern kemoterapi merkezidir. Yetişkin ve çocuk kemoterapi merkezinde günlük 150? hastaya kemoterapi hizmeti sunulmaktadır.

Radyoterapi Merkezi

Türkiye’nin sayılı birkaç merkezinde bulunan son teknoloji ürünü 3 boyutlu (Tomotherapy) kanser tedavi cihazı ile kanser hastaları Kanser tedavisinde, sağlıklı dokuya zarar vermeden, birden çok kitleyi aynı anda ve hiçbir ara vermeden ışınlayarak güvenilir ve hassas bir tedavi yapılmasını sağlamaktadır.

Çocuk Hastanesi

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri sağlık kampüsünde hizmet veren çocuk hastanemiz 120 yatak kapasitesi ile çocuk sağlığı branşlarında hizmet vermektedir.

Ortadoğu’nun En Büyük Kalp Hastanesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ilk ve tek Kalp Hastanesi olarak hizmet veren Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesi’nde Kardiyoloji,  Kalp Damar Cerrahisi ve Çocuk Kardiyoloji branşlarıyla birlikte, Pediatrik Kardiyovaskülar Anestezi, Kardiyovaskülar Nükleer Tıp ve Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesi ile başta ilimiz olmak üzere bölgemiz ve komşu ülkelere hizmet vermektedir.

8 ayrı serviste 120, 4 adet yoğun bakım ünitesinde 60 ve acil ünitesinde de 20 yatak olmak üzere toplamda 204 yatak kapasitesi ile Ortadoğu’nun en büyük Kalp Hastanesi olan hastanemiz Dicle Üniversitesi Hastaneleri sağlık kampüsü içerisinde faaliyet göstermektedir.

Organ ve Doku Nakil Merkezimizde; Böbrek, Karaciğer, İlik ve Kornea Nakilleri başarıyla yapılmaktadır. 591 nakil gerçekleştiren merkezimiz, aynı zamanda Böbrek nakili yapılan 400 hastanın ve Karaciğer nakili yapılan 70 hastanın takibini yapmaktadır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin İlk ve tek Göz Bankasına bağışlanan kornealar, kornea nakili bekleyen hastaların umut ışığı oldu. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin tek İlik Nakil Merkezi hastanelerimizde hizmet vermektedir.

Başlıca Hizmetlerimiz

Üroloji Merkezi

Böbrek Taşı olan Çocuklara Ultramini PNL yöntemi ile taş alınmakta, İnfertilite, Androloji Polikliniği, Ürojinekoloji, ESWL(Taş Kırma), Radikal Sistektomi (Yapay Mesane), Radikal Prostektomi, Laparoskopi Radikal Nefrektomi, Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi, Laparoskopik Retroperitoneal Lenf NoduDiseksiyonu işlemleri uygulanmaktadır.

Algoloji (Ağrı Kliniği): Omurilik Pili TakılmasıKök Hücre ve Radyo frekans ile ağrı tedavisi uygulanarak hastalarımızı tedavi etmekteyiz.

Kalp Hastanemiz: TAVİ yöntemi, Kronik Total Oklüzyon, Karotis ve Periferik girişimler, Komplex ve ileri girişimler uygulanmaktadır.

Göğüs Hastalıkları: Akciğer içine akıllı tel uygulaması, Valf takılması işlemleri yapılmakta, Endobronşiyal USG Cihazı ile Akciğerlerin birçok hastalığının tanısı konulmaktadır.

Ortopedi: Kliniğimizde her türlü Diz, Omuz, Ayak Bileği (Atroskopik), Kapalı Ameliyatlar yapılmaktadır.

 Bakım Merkezi; Hasta ve hasta yakınlarına yönelik Psikososyal ve ruhsal problemlerin erken tespit ederek bu hastalarımıza bütüncül sağlık hizmeti sunulmaktadır.

Diğer Merkezlerimiz; Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ünitesi, Nöroloji (İnme Merkezi), Göz Bankası (Bölgenin ilk Göz Bankası),  Uyku Merkezi, İşitme Merkezi, Diyaliz Merkezi ve bölgemize ve yabancı uyruklu hastalara hizmet vermektedir.

Bölgemize ve komşu ülkelere hizmet sunan hastanelerimiz; hasta ve yakınlarına ücretsiz misafirhane, servis imkânı sunarak konaklama ulaşım sorunlarını ortadan kaldırmıştır. Ayrıca; yeşil alanları, otoparkı, çocuk oyun parkı, mescitler, bay - bayan kapalı bekleme salonları, kantinler ve sosyal yaşam alanları ile çok yönlü kaliteli hizmet anlayışı benimsenmiştir.

2004 yılından bu yana Bebek Dostu hastane unvanını alan hastanelerimiz, tüm anne adaylarına ve emziren annelere gebe bilgilendirme sınıfında danışmanlık hizmeti vermekte ve sağlıklı nesiller yetiştirilmesinde öncülük etmektedir.

Ulusal ve Uluslararası standartlara uygun bir hizmet veren hastanelerimiz Avrupa Kalite Vakfı (EFQM) Mükemmellik Model Esaslı 2 Yıldız Kararlılık belgesi, Türk Standartları Enstitüsü TSE belgesi ve Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Kalite Standartları belgelerini alarak bu çalışmalarını tescillemiştir.

Pin It

Misyon ve Vizyonumuz

MİSYONUMUZ
Hasta, hasta yakını ve çalışan odaklı, çağdaş tıbbi etik ilkelerini benimseyen, Sağlıkta Kalite, Akreditasyon, Verimlilik, Mükemmellik ve Yönetim sistemleri standartlarına uygun ve katılımcı yönetim anlayışı ile bütüncül bir sağlık hizmeti sunmaktır.
VİZYONUMUZ
"Halka Hizmet, Hakka Hizmettir" anlayışıyla, Sağlıkta Kalite, Akreditasyon, Verimlilik, Mükemmellik ve Yönetim sistemleri standartları çerçevesinde, sürekli bilgi ve teknolojisini yenileyebilen, Ülkemizde ve komşu ülkelerde güvenle anılan bir referans hastane olmaktır.

Temel Değerlerimiz

• Hasta, Hasta Yakını ve Çalışan Önceliği,
• Çalışanların aidiyet duygusu, dayanışması ve motivasyonu,
• Eğitim ve Gelişimde Süreklilik,
• Ölçümlere Dayalı Hizmet Planlaması ve Üretimi,
• Kaynakların Etkin Kullanımı,
• Önyargısız Yaklaşım, kalıcı güven
• Bilimsel ve Etik Kurallar,
• Katılımcılık, etkinlik ve etkililik.

İletişim

  • Adres: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri
    Başhekimliği, Kampüs, Sur, Diyarbakır, Türkiye 21280
  • Randevu: 0850 480 21 21
  • Santral: 0850 480 21 00
  • Faks: 0 412 248 85 23
  • E-Posta: hastane@dicle.edu.tr
Free Joomla! templates by Engine Templates