01 02 03 04 05
 

SAYFAMIZA HOŞGELDİNİZ.

Uyku bilimi günümüzde dev adımlarla ilerliyor, gelişiyor. Gelişen bilgisayar teknolojisi uykuyu daha iyi anlamamıza ve uykunun özelliklerini araştırmamıza olanak sağlıyor. Uyku konusunda son 30 yılda öğrendiklerimizin, 3000 yılda öğrendiklerimizden daha fazla olduğunu söylemek abartılı olmayacaktır. Mitolojide Ege denizinde yaşayan uyku tanrısı Hypnos'un uyku konusunda öğretileri, yerini günümüzün bilimsel bilgilerine terk etmiştir.
Sağlıklı bir uykunun, insan bedeninin pek çok sisteminin fonksiyonu için olduğu kadar yaşam kalitesi için de vazgeçilmez olduğu yadsınamaz. Amerikan uyku tıbbı akademisi (American Academy of SleepMedicine)'nin oluşturduğu uyku bozuklukları sınıflaması 84 farklı uyku hastalığını içermektedir. Bu hastalıkların bireysel beden ve ruh sağlığı yanında önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu da her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır.

Uyku apnesi kısaca, uyku sırasında nefes durması ve durma süresinin 10 saniyeden fazla olması durumu olarak açıklanabilir. 10 saniyeden fazla süren bu durum, gürültülü bir şekilde horlama, nefes alamama şeklinde birbirini takip eder.

Uyku Apnesi Kimlerde Görülür?

Kilolu ve 40 yaş üstü kişilerde sıklıkla görülür. Erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla göze çarpmaktadır. Ayrıca uyku apnesi kalıtımsal olarak da görülebilir. Yani kişi kilolu olmasa bile, kişilerde kalıtıma bağlı olarak ortaya çıkabilir.
Uyku Apnesinin tanımlamasından yola çıkarak, uyku sırasında yanı başımızdaki kişide tanımdaki şekli ile horlama ve nefes alma düzensizliği görüldüğünde buna tanık olan kişilere büyük görev düşmektedir. Buna tanık olan kişiler, Apne belirtisi gösteren şahısları bir uzmana yönlendirmelidir.

Uyku Apnesi Belirtileri

Nefes Tıkanıklığı: Düzensiz solunum bir çok insanda duruma bağlı olarak uykuya dalma, uyanma veya rüya görme sırasında görülebilir. Diğer bir taraftan uyku apneli hastalarda sık sık tekrarlanan uzun süreli solunum durmaları olmaktadır. Bu solunum duraklamaları uyku apnesinin en önemli belirtilerinden biridir. Apneli hastalarda 10 saniyeden başlayan solunum duraklamaları bir dakikadan fazla sürelere kadar devam edebilir. Uykuları boyunca saatte 10'dan fazla tekrarlayan, 10 saniyeden bir dakikaya varan nefes durmaları ile boğulurcasına mücadele eden kişilerde uyku ve oksijen yetersizliği oluşmaktadır. Bunların sonucu olarak hastalarda büyük sorunlara rastlanmaktadır.

Düzensiz Solunum: Uyku apnesinin en önemli belirtisi gece uykusu süresince ani solunum duraklamaları, çok gürültülü horlamalar ve iç çekmelerdir. Bu solunum düzensizlikleri, çoğu kişide görülen yumuşak ve hafif horlamalardan farklıdır. Horlayan insanların çoğunda bu tip horlamalar daha çok sırtüstü uyuma sırasında gerçekleşir. Uyku apnesinin sonucu olarak ortaya çıkan horlamalar ise her türlü pozisyonda gerçekleşebilir. Uyku apnesi olan hasta, el kol hareketleri ile rahatsız bir şekilde uyumaya çalışır.

Gündüzleri Uyku Hali: Gece uyku kalitesinin bozulması nedeniyle gün boyunca kendini yorgun hisseden hastaların kitap okurken ya da televizyon seyrederken uyuklamaları olabilir. Bu, özellikle araç kullanan hastalar için önemlidir. Uyku apnesi olan hastaların trafik kazası yapma riski normalden 8 kat fazladır. Bu da hastalarda inanılmaz derece yorgunluğa dolayısıyla konsantre olamamaya neden olur.