Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerimiz; Tarihi Diyarbakır Surları ve Dicle Nehri karşısında, 27.000 dönümlük arazi üzerine kurulmuş, 192.000 metrekare kullanım alanı ile hastalarımıza 50 yıldır hizmet vermektedir.

 

Hastanelerimiz Merkez Ana Bina başta olmak üzere Acil ve Travmatoloji Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Çocuk Hastanesi ve Kalp Hastanesi ile 5 ayrı binamızda sağlık hizmeti sunmaktadır.

Hastanelerimiz; 1218 yatak kapasitesine sahip olup, 668 akademik personel, 3175 sağlık ve destek hizmetleri personeli ile bölge halkına sağlık hizmeti sunan en büyük sağlık kampüsüdür.

Avrupa Birliği Kalite Hizmet Standartlarını hedefleyen ve Modern Teknoloji ile donatılmış Hastanelerimizin Genel ve Acil Servis Polikliniklerinde; Günlük 4.200 hastanın teşhis ve tedavileri yapılmaktadır. Ayrıca Ameliyathanelerimizde ise aylık 2.500 hasta ameliyat edilerek sağlıklarına kavuşmaları sağlanmaktadır.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri sadece bölgemize değil, komşu ülkeler başta olmak üzere tüm Ortadoğu ve Asya ülkelerine de hizmet vermektedir. Son bir yılda 2.421 yabancı uyruklu hasta (Başta Irak olmak üzere İran,  Suriye, Azerbaycan ve diğer ülkeler) hastanelerimizden tedavi hizmeti almıştır.

Başka illerde yapılamayan birçok ameliyat hastanelerimizde başarıyla yapılmaktadır. Böbrek, İlik ve Kornea nakilleri başta olmak üzere; Bıçaksız Beyin Tümörü Ameliyatı, Biyonik Kulak Ameliyatı, Mide Küçültme Ameliyatı bunlardan bazılarıdır. Hastanelerimizde yapılan bazı özellikli uygulamalarda aşağıda sıralanmıştır.

Organ ve Doku Nakil Merkezimizde; Böbrek, Karaciğer, İlik ve Kornea Nakilleri yapılmakta, Toplam nakil sayımız 591 olup her geçen gün artan nakil sayımız ile hizmetimiz 7/24 uzman kadromuz ile devam etmektedir. Böbrek nakli yapılan 400 hastanın, Karaciğer nakli yapılan 70 hastanın takibi Merkezimizce yapılmaktadır.

Üroloji; Birimimizde Böbrek Taşı olan Çocuklardan, Ultra mini PNL yöntemi ile taş alınmakta, İnfertilite, Androloji Polikliniği, Ürojinekoloji, ESWL(Taş Kırma), Radikal Sistektomi (Yapay Mesane), Radikal Prostektomi, Laparoskopik Radikal Nefrektomi, Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi, Laparoskopik Retroperitoneal Lenf Nodu Diseksiyonu işlemleri uygulanmaktadır.

Algoloji (Ağrı Kliniği) :Omurilik Pili Takılması, Kök Hücre ve Radyo frekans ile ağrı tedavisi uygulanarak hastalarımız tedavi edilmektedir.       

Göğüs Hastalıkları: Akciğer içine akıllı tel uygulaması, Valf takılması işlemleri yapılmakta, Endobronşiyal USG Cihazı ile Akciğerlerin birçok hastalığının tanısı konulmaktadır.

Ortopedi: Kliniğimizde her türlü Diz, Omuz, Ayak Bileği (Atroskopik) Kapalı Ameliyatları başarı ile yapılmaktadır.

ACİL VE TRAVMATOLOJİ HASTANESİ

11 bin metrekare kapalı alanda hizmet sunan hastanemiz de 68’ i yoğun bakım yatağı olmak üzere, 110 yatak ile hizmet vermektedir. Bünyesinde; Yanık Merkezi, Yoğun Bakımlar, Radyolojik Görüntüleme ve Laboratuvar bulunmaktadır. Tüm acil branşlarda 24 saat uzman doktorlarla hizmet veren Hastanemiz, Türk Standartları Enstitüsü tarafından yapılan denetimler sonucunda Sağlık Bakanlığına model hastane olarak önerilmiştir.

ONKOLOJİ HASTANESİ

2008 yılından bu yana hizmet veren hastanemiz bölgemizin en kapsamlı onkoloji merkezi olup, medikal ve radyasyon onkolojisi alanında hizmet vermektedir. 7’si yoğun bakım olmak üzere 47 yataklı hastanemiz, 3 poliklinikle hastalarımıza hizmet sunmaktadır.

Kemoterapi Merkezimiz: Bölgenin en büyük kemoterapi merkezine sahip olan hastanemiz,  40 koltuk kapasiteli olup, hastalarımızın ilaçları tam otomatik temiz oda ünitesinde hazırlanıp uygulanmakta, günü birlik tedavileri yapılmaktadır.

Radyasyon Onkolojisi: Kanser hastalarımıza yönelik görüntü eşliğinde 3 boyutlu konformal Radyoterapi Tedavisi Tomoterapi Cihazı ile uygulanmaktadır, bu sayede   hastalara verilen üç boyutlu ışın doğrudan tümör yatağına verilerek, daha etkili ve daha az radyasyonla tedavi edilmektedir.

ÇOCUK HASTANESİ

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Hastanemiz; 96 yatak kapasitesi ile Genel poliklinik ve Acil servisimizle birlikte, Gelişimsel Pediatri, Yoğun Bakımlar, Hematoloji, Onkoloji, Kardiyoloji ve Endokrinoloji branşlarında çocuklarımıza yönelik en iyi hizmeti sunmaktadır.

KALP HASTANESİ

Hastanemiz; Orta Doğunun en büyük Kalp Hastanesi olup, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ilk ve tek Kalp Hastanesi olarak hizmet vermektedir. 8 servis, 4 yoğun bakım ünitesi ve 165 yatakla hizmet sunmaktadır.

Hastanemizde; Kalp Kapağı değiştirme, Kronik Total Oklüzyon, Karotis ve Periferik girişimler, Komplex ve İleri girişimler uygulanmaktadır.

Yanık Ünitesi; Bölgenin en büyük Yanık Merkezi olup, ciddi yanıklar tedavi edilmektedir. Plastik cerrahi bünyesinde ise;  Serbest Doku Nakilleri, Çene Kaybı Ameliyatı, Büyük Cilt Kanserlerinin Kapatılması – Tedavisi, Yarık-Damak, Dudak Ameliyatı, Doğumsal Anomaliler, Kötü Yüz ve Çene Kırıklıkları Tedavisi-Cerrahisi, El Cerrahisi Ameliyatları, Replantasyonlar (El ve Parmak Kopma Ameliyatları) ve tüm Estetik Operasyonlar Uzman Doktor eşliğinde yapılmaktadır.

Palyatif Bakım Merkezi; Hasta ve hasta yakınlarına yönelik biyopsikososyal problemleri erken tespit ederek, bütüncül sağlık hizmeti sunmaktadır.

Ayrıca hastanemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Kardiyo pulmoner Rehabilitasyon Ünitesi, Nöroloji (İnme Merkezi), Göz Bankası (Bölgenin ilk Göz Bankası),  Uyku Merkezi, İşitme Merkezi, Diyaliz Merkezi ile bölgemize ve yabancı uyruklu hastalara hizmet vermektedir.          

Hastanemiz; Hasta ve Hasta yakınlarına ücretsiz misafirhane ve servis imkanı sunmakta olup yeşil alanları, otoparkı, Çocuk oyun parkı, Bay- Bayan Kapalı Bekleme Salonları, Kantinleri ve Sosyal Yaşam Alanları ile çok yönlü kaliteli hizmet anlayışı benimsemiştir.              Ulusal ve Uluslararası standartlara uygun bir hizmet veren hastanelerimiz Avrupa Kalite Vakfı (EFQM) Mükemmellik Model Esaslı 2 Yıldız Kararlılık belgesi, Türk Standartları Enstitüsü ISO 9001:2015 belgesi ve Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Kalite Standartları belgelerini alarak bu çalışmalarını tescillemiştir.

Ayrıca 2004’ten bu yana Bebek dostu hastane ünvanını alan hastanelerimiz tüm anne adaylarına ve emziren annelere gebe bilgilendirme sınıfında danışmanlık hizmeti vermekte ve sağlıklı nesiller yetiştirmekte öncülük etmektedir.

Sağlıkta Kalite Standartları 

 

"Mükemmelliğe Yolculuk" sloganıyla çıktığımız kalite yolculuğuna, Ulusal ve Uluslararası Kalite Kurum ve Kuruluşlarından aldığımız belgeler ile hizmetlerimizi tescilleyerek siz değerli hastalarımız ve hasta yakınlarımıza en iyi sağlık hizmetini sunmaya devam ediyoruz.

Online Başvuru Formu 

 

Hastanelerimizden hizmet aldığınız süre içerisinde hizmet süreçlerimiz hakkında online başvuru formu üzerinden, öneri, istek ve şikayetlerinizi bildirerek hizmetlerimizin daha iyi olmasına katkı sunabilirsiniz. Lütfen Hastanelerimizde aldığınız hizmet süreciyle ilgili görüşlerinizi bize bildiriniz.

advantage033

Health Tourism

 

Dicle University Medical Faculty Hospitals not only serve our region but also serve all Middle Eastern and Asian countries, especially neighboring countries. This service is one of the most important events in the history and geographical location of Diyarbakir.