Haberler

Hocaların Hocası Prof. Dr. Ekrem Müftüoğlu Vefat Etti

DSC 5829

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi eski dekanı ve Hematoloji ABD’lı öğretim üyesi Prof. Dr. Ekrem Müftüoğlu vefat etti.

 

Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle bir süre tedavi gördükten sonra vefat eden Prof. Dr. Ekrem Müftüoğlu için Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen törene eski Bakan Prof. Dr. Sacit Günbey, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ufuk Aluçlu, Prof. Dr. M. Emin Yılmaz, Prof. Dr. Orhan Ayyıldız, Fakülte dekanları, çok sayıda akademik personel, Müftüoğlu ailesi ve yakınları katıldı.

 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua ile başlayan törende ilk konuşmayı Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ufuk Aluçlu yaptı.  Aluçlu konuşmasında, Ekrem Müftüoğlu’nu kaybetmenin büyük acısını yaşadıklarını belirterek, “Hocamız sevecenliği, babacanlığı, özverisi, fedakârlığı ile hepimizin kalbinde değerli bir insandır. Hocamız arkasında çok büyük eserler ve anılar bıraktı. Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. “ dedi.  Aluçlu’nun ardından söz alan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, Ekrem Müftüoğlu hocanın vefatından dolayı büyük bir acı içerisinde oluklarını belirterek;  “Hocamız, bize her zaman rehber olmuştur. Öğrencilik yıllarımda acaba kendisi ile çalışmak nasip olacak mı diye hep düşünürdüm. Ve kendisi ile çalışmak nasip oldu.  Hocamız bize çok şey kattı, üniversitemize ve Hematoloji Anabilim Dalının gelişmesinde büyük katkılar sağlamıştır. Kendisi dalında Türkiye’de sayılı uzmanlardan birisiydi. Çok sayıda öğrenci, uzman ve öğretim üyesi yetiştirdi. Biz hocamıza üniversitemize verdiği katkılardan dolayı çok teşekkür ediyoruz ve ailesine sevenlerine başsağlığı diliyorum. ” diye konuştu.

 

Prof. Dr. Mehmet Emin Yılmaz’da konuşmasında şöyle dedi; “Hocamız, Hacettepe’yi bırakıp Diyarbakır’a gelir. Bilim için gelir, coğrafyasına hizmet için gelir, bilimine bir şeyler katmak için gelir, çalışma aşkıyla gelir.” diyerek, Prof.Dr. Ekrem Müftüoğlu’nun mesleki yaşantısı hakkında bilgiler verdi ve asistanlığı döneminde hocası olan Müftüoğlu ile aralarında geçen bir anısını anlattı.


Müftüoğlu’nu iyi bir hoca ve yardımsever bir insan olarak tanıdıklarını belirten Yılmaz,  ölümünden dolayı büyük üzüntü duyduklarını söyledi. 
“Biz ne zaman bir sorun iletsek o sorunun mutlaka çözümünü bulurdu. Veya bize sorun üretmezdi. İnsanlarla iletişimi çok iyi bir insandı. İyi bir hekimdi. İyi bir insandı. İyi bir hocaydı. Ben ailesine başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun”  dedi.

 

Daha sonra Prof. Dr. Sacit Günbey, Prof. Dr. Şehmus Ertuğ, Prof. Dr. Zahit polaman da birer konuşma yaptı.

 

 

Tıp Fakültesi Dekanlığındaki törenin ardından Dicle Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Haci Mustafa Uzan Camiinde kılınan öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazından sonra Mardin Kapıdaki aile mezarlığında toprağa verildi.

 

 

Taziyeler Dicle Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Konukevi 1 ( havuz başı) de kabul ediliyor. 

 

DSC 5798  DSC 5786

 

DSC 5829

 

DSC 5793

 

DSC 5850

Haritalar

Adresimiz:
21080 Kampüs Sur
Diyarbakır Türkiye
Çalışma Saatlerimiz
Hafta içi 08:00 - 12:00  ve 13:00 - 17:00
Ziyaret Saatlerimiz: Her gün 13.00-14:00

Vizyonumuz

"Halka Hizmet, Hakka Hizmettir" anlayışıyla, Sağlıkta kalite ve Akreditasyon standartları çerçevesinde, sürekli bilgi ve teknolojisini yenileyebilen, Ülkemizde ve komşu ülkelerde güvenle anılan bir referans hastane olmaktır."

Misyonumuz

"Hasta, hasta yakını ve çalışan odaklı, çağdaş tıbbi etik ilkelerini benimseyen, Sağlıkta kalite ve Akreditasyon standartlarına uygun ve katılımcı yönetim anlayışı ile bütüncül bir sağlık hizmeti sunmaktır."