Haberler

Göz Hastalıkları Polikliniği Yeni Yerine Taşındı

Sürekli yenilenen teknolojisi, öğretim üyesi ve deneyimli personeli ile Diyarbakır da ve bölgede  pek çok konuda alanında ilkleri gerçekleştiren Dicle Üniversitesi Hastaneleri, hastalara daha iyi ve konforlu bir ortamda hizmet verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Var olan klinik ve poliklinikler yeniden düzenlenerek modern hale getirildiği gibi, imkan  buldukça yeni alanlar düzenlenerek hastaların hizmetine sunuluyor. 

Hasta potansiyeli fazla olan bölümlerden biri olan Göz Hastalıkları için yeni ve bağımsız bir poliklinik alanı oluşturuldu. Nükleer Tıp Anabilim Dalından boşalan bölüm düzenlenerek Göz Hastalıklarına tahsis edildi. 

 

Konforlu bir ortamda hizmet verilecek

Göz Hastalıkları Anabilim Dalının mevcut polikliniklerin bulunduğu alanda iki odalık yerde zor şartlarda poliklinik hizmet verdiğini belirten Başhekim Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu,” Hastalarımıza daha rahat, daha modern ve konforlu bir ortamda hizmet verebilmek için yeni bir göz hastalıkları polikliniği düzenledik.Mevcut polikliniklerin üst katında bulunan ve Nükleer Tıp Anabilim Dalından boşalan alanı düzenleyerek Göz Hastalıklarına tahsis ettik. Göz Hastalıklarına Yaptığımız düzenleme ile konforlu poliklinik odalarının yanı sıra, son teknoloji cihazlarla takviye ettik." dedi.  

 

Kadiroğlu konuyla konuşmasını şöyle sürdürdü; “Yapılan açıklamada, Mevcut polikliniklerin üst katında bulunan ve Nükleer Tıp Anabilim Dalı tarafından kullanılan bölümün boşalması üzerine onarım çalışmalarına başladık.  Göz Hastalıkları bölümünün kullanacağı poliklinik şeklinde dizayn ettik. Yeni  son teknoloji araç ve gereçlerle takviye ettik.  Bundan böyle hastalarımız daha konforlu bir ortamda hizmet alabilecekler.

Yeni yerin  hizmete girmesi ile göz kliniğinin iki olan poliklinik sayısı  yükseldi. Göz polikliniklerinde günde onlarca hastaya hizmet veriliyor. Yeni yer, yaklaşık...... TL maliyetle yaptırıldı. Polikliniğin tüm odaları göz hastalığının durumuna öre planlandı. “

 

Göz Hastalıkları emin ellerde
Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Keklikçi, Göz Hastalıkları bölümünde Bir profesör, 3 doçent, 2 yardımcı doçent ve 7 doktorun  hizmet verdiğini  belirterek; “ 
Göz Hastalıkları Polikliniği toplam dört muayene odasından oluşmaktadır. Üç oda da genel poliklinik hizmeti verilirken, 1 oda da alt birim olarak çalışmaktadır. Genel poliklinik muayenesi sonucunda, gerek görülmesi halinde daha ayrıntılı incelemenin yapılaması için ilgili alt birimden randevu alınarak görüş istenmektedir. “ dedi.

Prof. Dr. Uğur Keklikçi , Randevu ile çalışan alt birimleri şöyle açıkladı; “

Kornea-Kontakt Lens Birimi
Gözün en önde yer alan saydam tabakası olan korneanın hastalıkları ileri tanı ve tedavisi bu birimde yapılmaktadır. Birimde bu tabakanın hassas ölçümlerini yapabilen topografı cihazları, kornea kalınlık ölçme cihazları, speküler mikroskopi, kornea çap ve kırma gücünü gösteren keratometreler bulunmaktadır. Cerrahi veya lazer ile kırma kusurlarının düzeltilmesi bu birimde yapılmaktadır. Gözlük veya kontakt lens kullanmak istemeyen sağlıklı bireylerde gözlükten kurtulmak için excimer lazer ile kırma kusurları düzeltilmektedir. Kontakt lens muayenesi, denenmesi, doğru kullanım hakkında bilgilendirme, keratokonus için sert kontakt lens uygulaması bu birimde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kliniğimizde Kornea nakli (Keratoplasti) operasyonları başarı ile yapılmaktadır. Bu birimin hizmetlerinden yararlanabilmek için öncelikle poliklinik başvurusu yapılmalıdır.

Refraktif cerrahi Birimi
Gözlük veya kontakt lens kullanmak istemeyen bireylerde gözlükten kurtulmak için excimer lazer ile (LASİK, LASEK ve Fotorefraktif Keratektomi (PRK) yöntemleriyle) kırma kusurları düzeltilmektedir.

Glokom Birimi 
Karasu veya göz tansiyonu olarak bilinen glokom hastaları glokom biriminde izlenmektedir. Birimde göziçi basıncının ölçümünde kullanılan tonometreler, bilgisayarlı görme alanı değerlendirme cihazları, optik koherens tomografi ile retina sinir lif kalınlığı ölçümü gibi son teknoloji cihazlar mevcuttur. İlaç tedavisine cevap vermeyen glokom hastalarının her türlü cerrahi tedavileri kliniğimizde uygulanmaktadır. Bu birimin hizmetlerinden yararlanabilmek için öncelikle poliklinik başvurusu yapılmalıdır.

Retina

Bu birimde her türlü retina hastalığının (prematüre retinopatisi, sarı nokta hastalığı, göz içi kanama, yırtıklar, damar sorunları, şeker hastalığına bağlı sorunlar) tanı ve takibi yapılmakta, tıbbi ve cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Yaşa bağlı makula dejeneresanslarında klasik lazer tedavilerinin yanında göziçi enjeksiyon tedavisi de uygulanmaktadır. Cerrahi olarak vitrektomi, dekolman ameliyatı, silikon verilmesi işlemleri yapılmaktadır. Bu birimin hizmetlerinden yararlanabilmek için öncelikle poliklinik başvurusu yapılmalıdır. 


Uvea

Yapı olarak bir topa benzeyen gözün ortasında bulunan jel benzeri vitreusun çevresini 3 tabakadan oluşan bir kılıf sarar. En dışta sklera adı verilen beyaz kısım, en içte retina adı verilen ve görmemizi sağlayan kısım ortada da uvea bulunur.

 

Uvea göze rengini veren iris ve halk arasında ağ tabaka olarak bilinen koroidin tamamına denir. Bu yapılardan bir tanesi veya her ikisinin enfeksiyöz olmayan iltihabına üveit denir. Sıklıkla kronik ve tekrarlayıcıdır.Bu durum görmeyi ciddi şekilde tehdit eden durumlara neden olmaktadır.

Üveit, göz hastalıklarında ayrı bir uzmanlık alanı olarak kabul edilmektedir. Tek başına göze arz eden bir hastalık olabileceği gibi vücuttaki sistemik bir hastalığında belirtisi olabilir (Behçet, Romatoartit vb.). Erken teşhis görme azlığı ve komplikasyon nedeniyle son derece önem taşır. Üveit, gecikmeden düzenli olarak takip edilir, hastalık da hasta tarafından kabul edilerek iyi anlaşılırsa tedavide başarılı sonuçlar elde edilebilen bir hastalıktır.

 

Okuloplasti birimi 
Bu birimde öncelikle göz kapakları ve çevresini etkileyen doğumsal bozukluklar, kaza sonucu oluşan değişiklikler, görünüm sorununa yol açabilecek ölçüde büyük kitleler, göz kapak ve göziçi kanserlerinin cerrahisi ve gözkapağının yeniden oluşturulması cerrahileri, yaşlılığa bağlı gelişen göz kapağı anomalileri, gözyaşı kanal tıkanıklıklarının erişkin ve çocuklarda tanı ve tedavisi, göz kapağının istemsiz kasılması (blefarospazm) göz kapağı düşüklüğü tanı ve tedavilerinin yanı sıra, göz çevresinin estetik cerrahileri, göz çevresine estetik botoks, PRP (platelet Rich Plazma) ve dolgu uygulamaları yapılmaktadır. Bu birimin hizmetlerinden yararlanabilmek için öncelikle poliklinik başvurusu yapılmalıdır.

Pediatrik Oftalmoloji ve Şaşılık

Bu birimde ağırlıklı olarak şaşılığı ve/veya şaşılığı olan çocuk veya erişkin hastalar değerlendirilmektedir. Göz tembelliği (ambliyopi) çeşitli yöntemlerle tedavi edilmektedir. Ayrıca çocukluk kataraktı ve göz tansiyonu ve çeşitli doğumsal anomalilerin tanı ve tedavisi yürütülmektedir. Bazı tür şaşılıkların tedavisinde botulinum toksini de uygulanmaktadır. Bu birimin hizmetlerinden yararlanabilmek için öncelikle poliklinik başvurusu yapılmalıdır.


Nörooftalmoloji  

Nörooftalmoloji, göz ile beyin arasındaki bağlantıyı sağlayan görme siniri ve görme yollarını etkileyen hastalıklarla ilgilenir. İnme, iltihabi durumlar, multipl skleroz ve tümörler başta olmak üzere çeşitli merkezi sinir sistemi hastalıkları ve sistemik hastalıklar; göz ile beyin arasındaki yapıları etkileyebilir.

 
İletişim

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı ve polikliniği Dicle Üniversitesi  Tıp Fakültesi Hastaneleri Ana bina, mevcut polikliniklerin üs katında  hizmet vermektedir. Yataklı servis ise .. .katta bulunmaktadır. Göz ameliyatları zemin katta bulunan ortak ameliyathane içinde yer almaktadır.

Haritalar

Adresimiz:
21080 Kampüs Sur
Diyarbakır Türkiye
Çalışma Saatlerimiz
Hafta içi 08:00 - 12:00  ve 13:00 - 17:00
Ziyaret Saatlerimiz: Her gün 13.00-14:00

Vizyonumuz

"Halka Hizmet, Hakka Hizmettir" anlayışıyla, Sağlıkta kalite ve Akreditasyon standartları çerçevesinde, sürekli bilgi ve teknolojisini yenileyebilen, Ülkemizde ve komşu ülkelerde güvenle anılan bir referans hastane olmaktır."

Misyonumuz

"Hasta, hasta yakını ve çalışan odaklı, çağdaş tıbbi etik ilkelerini benimseyen, Sağlıkta kalite ve Akreditasyon standartlarına uygun ve katılımcı yönetim anlayışı ile bütüncül bir sağlık hizmeti sunmaktır."