Haberler

Türkiye’de İlk Defa D.Ü. de Uygulanan Bu Yöntem Ağrı Çekenlere Umut Olacak

agri

Türkiye’de ilk defa D.Ü. Hastanelerinde uygulanan bu yöntem ağrı çekenlere umut olacak. Yirmi dakikalık bir operasyonun sonunda hastalar ameliyathaneden ağrılarından kurtulmuş olarak çıktı.


Uzun zamandan beri diz eklemi ağrısı çekmekte olan 3 hasta, Dicle Üniversitesi Hastaneleri Ağrı Kliniğinde Türkiye de ilk defa uygulanan bir yöntemle  yapılan 20 dakikalık bir operasyon sonunda  hasta  Faruk Temli (68)  ameliyathaneden ağrılarından kurtulmuş olarak çıktı.

 

Gittikleri birçok hastanede yapılan müdahale ve tedavilere rağmen ağrılarından kurtulamayan  Murat Andan  (42) ve karı-koca olan Faruk Temli (68)  ile Halise Temli (64) isimli hastalar, en son başvurdukları Dicle Üniversitesi Hastaneleri Ağrı Kliniğinde  Türkiye de ilk defa uygulanan bir yöntemle yapılan kök hücre  tedavisi ile  ağrılarından kurtuldular.

 

Bu uygulama, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden gelen Algoloji-Ağrı Uzmanı Prof. Dr. Can Eyigör ile Dicle Üniversitesi Hastaneleri Algoloji-Ağrı Uzmanı Doç. Dr. Haktan Karaman  tarafından gerçekleştirildi.

“Bugüne kadar gerçek kök hücre kullanılmıyordu”

Dicle Üniversitesi Hastaneleri Algoloji-Ağrı uzmanı Doç. Dr. Haktan Karaman  uygulama ile ilgili yaptığı  açıklamada ; ““ Kök hücre diye genellikle bu güne kadar hep kandan saflaştırma yöntemi ile elde edilen ve PRP olarak isimlendirilen bir yöntem kullanılırdı. Aslında bu yöntem gerçek kök hücre içermediğinden hastalarda umulan başarı elde edilemiyordu. Bugün hastanemizde uygulanan bu yöntem ise hastanın kendi karın bölgesinden özel aletlerle girilerek elde edilen ve özel bir cihazda saflaştırılan gerçek kök hücreler (mezenkimal hücreler) kullanıldı. “ dedi.

 

Ağrı çeken hastalara umut olacak  
Dr.Karaman,  uygulamayı; “Bu hücreler gerçek kök hücre olduklarından dolayı, enjekte edilen yerde yıpranan dokulara dönüşerek gerçek bir onarım sağlıyor. Önemli bir yan etkisi de bulunmayan bu yöntemle, vücudun çeşitli bölgelerinde yıpranmaya bağlı gelişen ve mevcut tedaviler ile bir türlü yüz güldürücü sonuçlar alınamayan ağrıların giderilmesinde “gerçek bir onarım sağlandığı için” büyük umut doğurması bekleniyor. “  dediler.” şeklinde açıkladı.

 

Türkiye’de ilk uygulama Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden Diyarbakır’a gelen Algoloji-Ağrı Uzmanı Prof. Dr. Can Eyigör, Dicle Üniversitesi Hastanelerinde Türkiye’de ilk defa yapılan  uygulama ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Rejeneratif Tıp ( Yenileyici Tıp) vücudun zarar görmüş, yaşlanan veya hastalıklı hücre, doku ve organlarının, yenilenmesine ve yeniden canlanmasına  olanak veren, hızla gelişmekte olan yenilikçi tıp teknolojisidir. Kök hücrelerin yüksek farklılaşma  yeteneği, düşük immünojenite  ve immün baskılayıcı özellikleri  nedeniyle Yenileyici Tıp uygulamaları  tıbbın çok çeşitli alanlarında kullanılabilmektedir. Bugün  artık uygulama alanlarından  biri  de algoloji – ağrı tedavisi olmuştur.


Kök Hücre Nedir?

Dr. Eyigör kök hücreyi şöyle açıkladı;  “Bazı dokularda bulunan  ve gereksinim halinde  pek çok hücreyi oluşturarak yaşamın devamını  sağlayan, farklı dokulara dönüşebilme  potansiyeli olan  hücrelere kök hücre denir. Kemik iliği bilinen en eski  ve en zengin  mezankimal kök hücre kaynağı  olsa bile  organizmada  yaygın  şekilde bulunan yağ dokuda  kök hücre kaynağı olarak  etkin bir biçimde kullanılmaktadır.”

 

Yağ dokudan kök hücre elde edilmesi

Prof. Dr. Can Eyiğör  açıklamalarına şöyle devam etti ; “ Yağ dokudan kök hücre elde edilmesi, kemik iliğine göre daha kolay, daha az can acıtıcı ve daha yüksek verimle gerçekleştirildiğinden  dolayı son yıllarda  sıklıkla tercih edilmektedir. Yağ dokusunun kullanılmasının  nedenleri, kolay elde edilebilir, çok az red edilebilir, çok farklı hücre tiplerine  farklılaşabilir, gibi çok muazzam karakterlere sahiptir. Hastadan can acıtmayan  minicik aletlerle  büyük miktarlarda  yağ dokusu kökenli kök hücre elde etmek mümkündür.  Kök hücreler sentetik maddelerde olduğu gibi  alerji yada  başka bir sorunlara neden olmazlar. Sonuçta bu uygulamada  kullanılan kişinin kendi öz hücrelerinin  olması  kullanımlarını cazip hale getirmektedir.

 

Uygulama nasıl yapılır

Uygulama hastanın bilinci tamamen açık  olduğu bir şekilde  yani narkoz  vermeden  sadece lokal uyuşturma  ile yapılır. Hasta yüz üstü olacak şekilde yatırılır ve tüm karnı antiseptik  solüsyonla  steril hale getirilir. Cilt altı yağ dokusu  özel çok ince  bi iğne yardımıyla  lokal anestezik  ilaçla uyuşturulur.  Bu uyuşturma aynı zamanda yağdokusunun daha kolay  aspire  edilmesini (alınmasını)  sağlar yeterli anestezi sağlandıktan sonra  özel bir iğne ve iğneye bağlı  enjektör  ile yağ dokusu toplanır.  Toplanan bu yağ dokusundan kök hücreler özel bşir kitle damıtılır. Damıtılana sıvı kısmı santrafüj cihazı kullanılarak  konsantre edilir. ( yaklaşık 10 kat) . Yaklaşık olarak 10 ml   yağ dokusundan  1 ml konsante kök hücre  sıvı kısmı elde edilir.  Genellikle tek bir ekleme  yaklaşık 3 mL konsante  kök hücre  enjeksiyonu  tedavide yeterli olmaktadır.

 

Yağ dokusundan kök hücre toplanması, yağ doku içindeki  rejeneratif projenitör kök hücre  izolasyonuna  enzimattik  olmayan yöntemle  kapalı sistemle  20 dakika içinde  izolasyonuna olanak sağlayan  bir tıbbi  cihaz kitiyle  yapılmaktadır. Daha sonra elde edilen kök hücre konsantrasyonu tedavi edilecek bölgeye lokal anestezi altında zerk edilir.”

 

agri  agri1

 

agri2

Haritalar

Adresimiz:
21080 Kampüs Sur
Diyarbakır Türkiye
Çalışma Saatlerimiz
Hafta içi 08:00 - 12:00  ve 13:00 - 17:00
Ziyaret Saatlerimiz: Her gün 13.00-14:00

Vizyonumuz

"Bilgisini tüm hastane çalışanlarıyla paylaşan, sürekli gelişen ve geliştiren, kurumda güvenle anılan, takım ruhu ve yeniliklerin öncüsü olan bir ekip anlayışıyla, teknolojik altyapısıyla “Güvenli hastane” olma yolunda ilerleyen hastanelerimizde; SKS, SAS, ISO 9001 KYS, EFQM ve MOTE standartlarının sürekliliğini sağlayan bir koordinatörlük olmaktır.."

Misyonumuz

SKS Hastane, SAS, ISO 9001 KYS, EFQM ve MOTE Standartları kapsamında yapılacak düzenlemeler, yürütülecek faaliyetler ile ilgili usul ve esasları oluşturarak, hastalara ve öğrencilere mümkün olan en iyi şartlarda sağlık hizmeti sunan hastanelerimiz birimlerine ve üst yönetimine; İzleme, Ölçme, Analiz ve Değerlendirme yöntemleriyle danışmanlık yaparak, tüm çalışanlarla birlikte, kurumda kalite kültürünü geliştirmektir.