Haberler

Allah Kadını Eşit Yaratmış

rektor

D.Ü. Kadın Sorunları Araştırma Merkezi tarafından organize edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Etkinlikte konuşan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Kadınlar gününün bir trajedinin sonunda ilan edildiğini söyledi.

Dünya Kadınlar Gününde  D.Ü. Kalp Hastanesi Konferans salonunda düzenlenen  etkinliğe gelen bayanlara konferans salonu girişinde açılan stantta çikolata ikram edildi ve karanfil dağıtıldı. 

Rektör Prof. Dr. Talip Gül,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. A. Kemal Kadiroğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahsin Kılıçoğlu, D.Ü. Hastanelerinde görev yapan hemşire ve diğer kadın personellerin katıldığı etkinlik, saygı duruşu ve akabinde okunan istiklal marşı ile başladı. 

Etkinliğin il konuşmasını Dicle Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aysun Ekinci yaptı. Ekinci konuşmasında ; “8 Mart Dünya Kadınlar Günü, ülkemiz genelinde, yaşadığımız çevrede biz kadınların dünyasında yer alan sorunların gündeme getirilmesi noktasında bir zemin hazırlamaktadır. Toplumun en önemli ve çekirdek yapısı olan ailenin oluşması ve şekillenmesinde temel yapıtaşı olan kadınlarımız kimi zaman anne, kimi zaman eş, kimi zaman abla, kimi zaman kız kardeş görevini üstlenmektedir. Kadının aile yapısı kadar topluma da katkıda bulunması ve aktif rol alması düşünülerek 1930 yılında belediye meclislerine, 1933 yılında muhtarlığa, 1934 yıllında da milletvekilliğine seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Kadının bu gücünü fark eden siyasi partiler de artık teşkilatlarında yer alan kadın üyelerini daha ön plana çıkarma yolunu tercih etmektedirler. Bugün vesilesiyle ve Mutlu Kadın Mutlu Toplum şiarıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutluyorum.” dedi.

Allah erkek  ve kadını eşit yaratmış 

Daha sonara kürsüye gelen Rektör Prof. Dr. Talip Gül konuşmasında şunları söyledi; “ Dünya kadınlar  gününde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum.Kadın her şeydir, kadınsız bir dünya düşünülebilir mi? hayır. Kadınsız insan nesli devam edebilir mi? hayır. Peki biz kadınlarımızı yeterince anlayabiliyor muyuz?. Ben bir kadın doğum uzmanı olarak söylüyorum ki biz erkeler olarak kadınlarımızı yeterince anlayamıyoruz. Kadın anadır, kadın eştir, kadın kızımızdır, kadın kardeştir, kadın her şeydir. Allah kadını ve erkeği eşit yaratmıştır. Fizyonomik veya ruhsal olarak farklı yaratmış olsa da insan hakları ve diğer haklar bakımından eşit haklarla donatmıştır. Fakat günümüze baktığımızda dünyanın birçok yerinde kadın hakları hala sorgulanmaktadır. Kadına şiddet, kadına tecavüz, kadın cinayetleri birçok ülkede halen mevcuttur. Maalesef bizim ülkemizde de zaman zaman bu tür kötü hadiselere şahit oluyoruz. Bu ne demektir? kadın hakları, Allah’ın vermiş olduğu eşit hakları maalesef bazen gasp edilebiliyor.” Diye konuştu.

Güçsüz bedenlerin güçlü kahramanları 

Dicle Üniversitesi hastaneleri Başhemşiresi Rahime Atlı da konuşmasında, kadın toplumun en etkili, yönlendirici ve koruyucu unsuru olduğunu belirterek; “ Kadınlar, hayatın ağır yüklerini taşıyan, elinin emeğini, gözünün nuru ile birleştiren, küçük yüreğine koskoca sevgiler sığdıran, güçsüz bedenlerin güçlü kahramanlarıdır. ” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların sonunda Kadın Gözüyle Fotoğraf  ve slayt gösterisi, Dicle üniversitesi çatısı altında 30 yılını  tamamlamış bayan çalışanlara teşekkür belgeleri verildi. Üniversitenin Devlet Konservatuarının  müzik sunumundan sonra etkinlik sona  Ziyagökalp Eğitim Fakültesi  ve DÜKSAM  tarafından düzenlenen fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. 

Tedavi gören kadınlara karanfil dağıtıldı

Hastaneler Başmüdürü Oktay Arıtürkve  BaşhemşireRahime Atlı, beraberinde, hemşire yardımcıları ve süpervizörler klinik ve poliklinikler dolaşarak ayakta ve yatarak  tedavi gören hastalara ve hastane personeline karanfil dağıtıp sağlık ve acil şifa dilediler.

 

 

 rektor DSC 4009 DSC 3806  kadinlar gunu2 kadinlar gunu

Haritalar

Adresimiz:
21080 Kampüs Sur
Diyarbakır Türkiye
Çalışma Saatlerimiz
Hafta içi 08:00 - 12:00  ve 13:00 - 17:00
Ziyaret Saatlerimiz: Her gün 13.00-14:00

Vizyonumuz

"Bilgisini tüm hastane çalışanlarıyla paylaşan, sürekli gelişen ve geliştiren, kurumda güvenle anılan, takım ruhu ve yeniliklerin öncüsü olan bir ekip anlayışıyla, teknolojik altyapısıyla “Güvenli hastane” olma yolunda ilerleyen hastanelerimizde; SKS, SAS, ISO 9001 KYS, EFQM ve MOTE standartlarının sürekliliğini sağlayan bir koordinatörlük olmaktır.."

Misyonumuz

SKS Hastane, SAS, ISO 9001 KYS, EFQM ve MOTE Standartları kapsamında yapılacak düzenlemeler, yürütülecek faaliyetler ile ilgili usul ve esasları oluşturarak, hastalara ve öğrencilere mümkün olan en iyi şartlarda sağlık hizmeti sunan hastanelerimiz birimlerine ve üst yönetimine; İzleme, Ölçme, Analiz ve Değerlendirme yöntemleriyle danışmanlık yaparak, tüm çalışanlarla birlikte, kurumda kalite kültürünü geliştirmektir.