Haberler

Güneydoğuda Bir İlk Gerçekleştirildi

pil takma

Ankara’dan, Dicle Üniversitesinde 3 ameliyat gerçekleştirmek üzere Diyarbakır’a gelen Algoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Aşık, yapılacak işlemlerin Güneydoğu da ilklerden olacağını vurguladı.

Ankara’dan, Dicle Üniversitesinde 3 ameliyat gerçekleştirmek üzere Diyarbakır’a gelen Algoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Aşık, ameliyat öncesi yaptığı açıklamada,  yapılacak işlemlerin Türkiye’de sayılı derecede yapılan ameliyatlar olacağını vurguladı.

 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı Öğretim üyesi ve İbn-i Sina Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Aşık, ameliyat öncesi açıklamalarda bulundu,  yıllardan beri omurilik ağrısı çeken 2 omurilik hastasının omuriliğine pil takma ameliyatı ile bir bel fıtığı hastasının kuyruk sokumundan robot marifetiyle girilerek 3 önemli ameliyat gerçekleştireceklerini belirtti.

 

Dicle Üniversitesi Hastaneleri Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim dalı uzmanları ile işbirliği içinde 3 ameliyatı gerçekleştirecek olan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Aşık, bu ameliyatların kapalı ortamda Türkiye’de sayılı yapılan ve  Güneydoğuda yapılamayan  işlemler olduğunu söyledi.

 

“Omurilik üzerine 2 adet elektrot (incecik tel) koyuyoruz”

Omurilik hastasının 3 operasyon geçirdiğini ifade eden Prof. Dr. Aşık, “Hastamıza 3 kez bel ameliyatı yapılmış. Son ameliyatında beline platin takılmış. Bu stabilizasyona rağmen hastanın ağrısı geçmemiş. Takılan vidalara rağmen geçmeyen ağrıları var. Hasta yoğun bir miktarda ilaç almasına rağmen ağrıları geçmiyor.” dedi.

Söz konusu hastaya yapacakları işlemle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Aşık,  “Daha yukarı seviyede omurilik üzerine 2 adet elektrot (incecik tel) koyuyoruz. Bu tellerden minik minik elektrik akımları veriyoruz. Buna omurilik stimülasyonu deniliyor.” şeklinde konuştu.

 

“Hasta ile konuşarak ameliyatı gerçekleştireceğiz”

İki haftalık bir süreç içerisinde hasta üzerinde gözlemlerde bulunduklarını dile getiren Prof. Dr. Aşık,  hastaların bu işlemlerden memnun olmaları halinde kalıcı pil yerleştirdiklerini söyledi.

 

Pili hastanın kalça veyahut karın bölgesine yerleştireceklerini belirten Prof. Dr. Aşık, “Daha sonra ne yapacağımıza karar vereceğiz. Ancak işlemlerin başarılı geçmesi gerekiyor. Başarılı geçmesi halinde hasta bir hafta içerisinde iyileşir. Zaten hasta işlemin ardından aynı gün içerisinde gezecek, dolaşacak. Daha çok lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) ile hafif bir damardan ilaç vereceğiz. Genel anestezi yok. Hasta ile konuşarak ameliyatı gerçekleştireceğiz. Hasta ile ameliyat sırasında işlemler hakkında ondan durumu hakkında bilgi almak zorundayız. Bu nedenle hasta ile konuşuyoruz. Konuşma neticesinde pili sabitliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“Bu tür yöntemler son teknoloji ile geliştirilen işlemlerdir”

Konu ile ilgi açıklamalarda bulunan Dicle Üniversitesi Hastaneleri Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Uzmanı Doç. Dr. Haktan Karaman ise, “Bu tür hastaların Türkiye genelinde yoğun olduğunu belirterek, “Bel fıtığı yaygın bir hastalıktır. Bunların birçoğu fizik tedavi yöntemleri ile rahatlıyor ancak, az bir grup ameliyat olmak zorunda kalıyor. Ameliyat olanların bir kısmı ise ya hiç iyileşmiyor, ya da eski halinden daha kötü durumlara düşüyor. Bu tür hastalar için tıbbi tedavi yöntemleri hep araştırılmış ve geliştirilmiştir. Bu tür yöntemler son teknoloji ile geliştirilen yöntemlerdir. Hastalar bu yöntemlerden memnun kalınca giderek sıklıkla uygulanmaya başlanmıştır.” dedi.

 

“İnşallah iyileşmeyi temenni ediyorum”

Dicle Üniversitesinde öğle saatlerinde başlanan ameliyatlarda Bediha Altekin, Zeliha Karagöz ve Şakire Karakoyun isimli 3 hasta işlemlere tabi tutuldu. Ameliyatların ardından iki hastanın omuriliğine ve bir hastanın da karnına pil takılacağı öğrenildi. 

Ameliyat masasına ağrıları nedeniyle yatmak zorunda kalan Şakire Karakoyun, “Belimde ağrı vardı. Dizlerime ağrı vuruyordu, gece yatamıyordum. Ancak inşallah iyileşmeyi temenni ediyorum, mutluyum.” şeklinde konuştu.

 

Güneydoğu ilk ve tek ağrı kliniği

Ağrıların %90’nının tedavi edilebilir olduğunu belirten Ağrı Kliniği Öğretim üyesi Doç Dr. Haktan Karaman,  Ağrı kliniği bölgede sadece Dicle Üniversitesi Hastanelerinde olduğunu, kliniğin, 2003 yılından beri hizmet veren ağrı polikliniğine olarak açıldığını söyledi. Karaman konuşmasını şöyle noktaladı; “Yenilenen hizmet anlayışımız ile tıbbın son sistem cihaz ve tedavi yöntemleriyle faaliyet gösteren ağrı kliniğimiz bölgenin önemli bir açığını ortadan kaldırmıştır.” dedi.

Haritalar

Adresimiz:
21080 Kampüs Sur
Diyarbakır Türkiye
Çalışma Saatlerimiz
Hafta içi 08:00 - 12:00  ve 13:00 - 17:00
Ziyaret Saatlerimiz: Her gün 13.00-14:00

Vizyonumuz

"Bilgisini tüm hastane çalışanlarıyla paylaşan, sürekli gelişen ve geliştiren, kurumda güvenle anılan, takım ruhu ve yeniliklerin öncüsü olan bir ekip anlayışıyla, teknolojik altyapısıyla “Güvenli hastane” olma yolunda ilerleyen hastanelerimizde; SKS, SAS, ISO 9001 KYS, EFQM ve MOTE standartlarının sürekliliğini sağlayan bir koordinatörlük olmaktır.."

Misyonumuz

SKS Hastane, SAS, ISO 9001 KYS, EFQM ve MOTE Standartları kapsamında yapılacak düzenlemeler, yürütülecek faaliyetler ile ilgili usul ve esasları oluşturarak, hastalara ve öğrencilere mümkün olan en iyi şartlarda sağlık hizmeti sunan hastanelerimiz birimlerine ve üst yönetimine; İzleme, Ölçme, Analiz ve Değerlendirme yöntemleriyle danışmanlık yaparak, tüm çalışanlarla birlikte, kurumda kalite kültürünü geliştirmektir.