Haberler

Her 6 saniyede Bir kişi Sigaradan Ölüyor

sigara2

Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü adına  sosyal ve kültürel faaliyetleri düzenlemek amacıyla kurulan ve başkanlığını  Başhemşire  Rahime Atlı’nın yaptığı  “ Sosyal Komite “ilk etkinliğine Dünya Sigarayı Bırakma Günü  Konferansı ile başladı. Etkinlikte konuşan Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr.  Recep Işık, Sigaranın  benzeri olmayan bir  sağlık sorunu olduğunu belirterek, sigara dumanının  2000’i zehir, 4000 çeşit kimyasal madde içerdiğini ve her 6 saniyede bir kişinin sigaradan öldüğüne dikkat çekti.

Prof. Dr. recep İşık Dünya sigarayı bırakma günü nedeniyle  Sosyal Komite tarafından Kalp Hastanesi Toplantı Salonunda  düzenlenen konferansta  yaptığı sunumda, sigaranın, vücudun her kısmına zarar veren binlerce kimyasallar içerdiğini anlattı. Prof. Dr. Recep Işık;  “ Sigara yüksek bağımlılık  yapıcı etkiye sahiptir ve dünyanın en güçlü endüstrisi tarafından saldırgan reklam promosyon taktikleri ile satılır. Sadece kullananları değil, kullanıldığında  kullanıcıyı da öldürür. “ şeklinde uyarılarda bulundu.

Her yıl 8 milyon insan ölecek

20. yüzyılda 100 bin kişinin sigaradan öldüğüne dikkat çeken Prof.Dr. Recep Işık; “ Halen her yıl 5.4 milyon kişi tütün ve tütün ürünlerinden ölüyor. Acil önlem alınmadığı takdirde  2030 yılına gelindiğinde  her yıl 8 milyondan  fazla ölüm olacak. 21. Yüzyıl boyunca  bir milyar kişinin  öleceği tahmin ediliyor. “  ifadesini kullandı.

Dünya tütününün yüzde 73’ünün gelişmekte olan ülkelerde yetiştiğini hatırlatan Işık,  “ Bu ülkelerin yüzde 63’ü tütün ürünlerinin ithalatı için kazandıklarından  daha fazlasını harcarlar.” Şeklinde açıladı.

Sigara dumanına maruz kalan da ölüyor

Sigarayla ilişkili hastalıkların parayla satın alındığını da  söyleyen Prof. Dr. Recep Işık;  “40-80 milyar verirseniz sizinde nur topu gibi bir kanseriniz olabilir. Her aktif sigara içicisinin yanında bir pasif içicisi ölmektedir.

Eşinizi doğru seçin

Sigara içen erkeklerle evli kadınlardaki akciğer kanserinden ölümler,  sigara içmeyen erkeklerle evli kadınlara göre %20 daha yüksek. Kocası günde iki paketten daha fazla sigara içen kadınlarda bu risk daha fazladır.

Sigarayı bırakmayla başlayan faydalar

Prof. Dr. Recep Işık, sigarayı bırakmayla başlayan sağlık faydalarını şöyle açıkladı.; “20 dakikada Kalp atış hızı düşer. 12 saatte kandaki CO seviyesi normale döner. İki hafta üç ay kalp krizi riski azalmaya başlar ve  Akciğer fonksiyonları  artar, 1-9 ay öksürme ve nefes darlığı azalır, Bir yıl da koroner kalp hastalığı riski sigara içen birinin yarısı kadar olur.  10 yılda kanser riski sığara içen birinin yarısı kadar olur, gırtlak, yemek borusu, mesane, pankreas ve böbrek  kanseri riski azalır. 16 yılda koroner kalp hastalığı riski, sigara içmeyenle  aynı olur .”

“Bir Ses Bir Nefes”

“Bir Ses Bir Nefes” şiarıyla yola çıkılarak düzenlenen konferans sonunda, sigara içmeyen güçlü bir nefes olan öğretmen Cihan Sezik ve ekip arkadaşları Baran Acıcı, Cihat Yıldız ve Ali Buruk’un  seslendirdikleri birbirinden güzel ezgiler, konuşmalarda sigara zararının izleyenler üzerinde oluşturduğu  kasvetli havayı coşkuya bırakırken, katılımcılarında  büyük beğenisini kazandı.

Sosyal Komite Başkanı Başhemşire Rahime Atlı, konferansın düzenlemesine destek veren Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Kırbaş’a ve birbirinden güzel ezgilerle izleyenlere neşeli dakikalar yaşatan Cihan Sezik, Baran Acıcı, Cihat Yıldız ve Ali Buruk’a katkıalrından dolayı   çok teşekkür ederim” dedi.

DSC 3553  sigara  DSC 3549  DSC 3575  DSC 3577  DSC 3584

Haritalar

Adresimiz:
21080 Kampüs Sur
Diyarbakır Türkiye
Çalışma Saatlerimiz
Hafta içi 08:00 - 12:00  ve 13:00 - 17:00
Ziyaret Saatlerimiz: Her gün 13.00-14:00

Vizyonumuz

"Bilgisini tüm hastane çalışanlarıyla paylaşan, sürekli gelişen ve geliştiren, kurumda güvenle anılan, takım ruhu ve yeniliklerin öncüsü olan bir ekip anlayışıyla, teknolojik altyapısıyla “Güvenli hastane” olma yolunda ilerleyen hastanelerimizde; SKS, SAS, ISO 9001 KYS, EFQM ve MOTE standartlarının sürekliliğini sağlayan bir koordinatörlük olmaktır.."

Misyonumuz

SKS Hastane, SAS, ISO 9001 KYS, EFQM ve MOTE Standartları kapsamında yapılacak düzenlemeler, yürütülecek faaliyetler ile ilgili usul ve esasları oluşturarak, hastalara ve öğrencilere mümkün olan en iyi şartlarda sağlık hizmeti sunan hastanelerimiz birimlerine ve üst yönetimine; İzleme, Ölçme, Analiz ve Değerlendirme yöntemleriyle danışmanlık yaparak, tüm çalışanlarla birlikte, kurumda kalite kültürünü geliştirmektir.