Çarpıntı Hastalarına Müjde
IMG_9185
Yeni elektrofizyoloji ve ablasyon cihazı alındı;
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kardiyoloji Kliniği Elektrofizyoloji laboratuarı sorumlu öğretim üyesi Doç.Dr. Serdar Soydinç’in yaptığı açıklamada; ‘Yeni aldığımız elektrofizyoloji ve ablasyon cihazı ile artık ritim bozukluğu olan hastaların randevu vermeden tedavileri yapılabildiğini’ belirtti.
Hastalar artık beklemeyecek;Daha önce İstanbul-Ankara’dan günübirlik gelen cihaz beklendiği için 1-2 ay ertelenen tedaviler Diyarbakırda ilk defa hastanemize yeni alınan elektrofizyoloji cihazı ile tedavisi gecikmeden yapılabileceğini’ söyleyen Dr. Soydinç ‘Bu konuda Diyarbakır’da ve bölgede referans merkez olacağını belirtti.
 
Dr. Soydinç; çarpıntı, ritim bozukluğu hastalığına bağlı olabileceği gibi aynı zamanda kalp damar hastalığının yada kalp kapak hastalığının bir belirtisi de olabileceği ve bu konuda hassas davranılması gerektiğini vurguladı. Dr Soydinç  “Bu ayırımın yapılabilmesi için, özellikle elektrofizyoloji ile ilgilenen kalp doktoruna başvurmaları gerekmektedir” dedi.
 
Ritim bozukluğunda ilaç tedavisine gerek kalmadan kesin tedavi;
Dr.Soydinç ‘Genelde çarpıntılı hastaları çok fazla irdelenmeden gereksiz yere bir ömür boyu süren ilaç tedavisi verildiğini ancak bu hastaların büyük çoğunluğunun bu cihaz ile kesin olarak tedavi edildiğini söyledi.
Büyük şehirlerdeki hizmet kalitesini sunmayı hedefliyoruz;
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Sıddık Ülgen “yeni alınmış olan koroner anjiyografi, ekokardiyografi cihazlarımızın yanı sıra bölgede ilk defa bir elektrofizyoloji ve ablasyon cihazını da alarak hastalarımızın hizmetine sunduk” dedi.
Ankara- İstanbul gibi büyük şehirlerde kalp hastalarına sunulan hizmetlerinin aynısını Diyarbakır’da hastalarımıza sunmayı hedeflediklerini söyleyen Prof. Dr. Ülgen hastaların telefonla bile randevu alabileceğini söyledi.