01 02 03 04 05
 
Image

D.Ü. Hastanelerinde Bölgenin İlk Pilor Ameliyatı Yapıldı.

Pilor hastalığı olan ve içtiği mamayı dışarı atarak beslenemeyen bir aylık bebek kapalı ( laparaskopik ) yöntemle yapılan bıçaksız kansız ameliyatla sağlığına kavuşturken, Bölgenin ilk Pilor Ameliyatı da D.Ü. Hastaneleri’nde gerçekleştirilmiş oldu.

Önemli ameliyatlara imza atan ve Güneydoğu'da bugüne kadar yapılamayan organ nakline de öncülük eden  Dicle Üniversitesi Hastanelerinde bir ilk daha gerçekleşti. Pilor hastalığı olan bir aylık bebek bıçaksız  ( laparaskopik ) yöntemle ameliyat edilerek sağlığına kavuştu.

  Tıp dilinde İnfantıl Hipertrofik Pylor Stenozu denilen bu hastalığın bin canlı doğumdan sadece ikisinde görüldüğünü belirten Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Mehmet Hanifi Okur, ‘’ henüz bir aylık olan  Şerzan Demir adındaki bebekte bu hastalığı tespit ettik. Bebeği bıçaksız kansız kapalı ( laparaskopik ) ameliyatla sağlığına kavuşturduk.’’ dedi.

Bölgede İlk Ameliyat  Yrd. Doç. M.Hanifi Okur, İnfantıl Hipertrofik Pylor Stenozu hastalığı’nın mide çıkışında pilor denilen kanalın uzaması, genişlemesi ve buna bağlı anne sütü veya aldığı mamanın barsaklara geçemeyip, safrasız ve fışkırır tarzda kusma ile sonuçlanan bir hastalık olduğunu, hastalığın erkek bebeklerde kızlardan 4 kat daha fazla olduğunu  ifade etti. 

  Okur konuşmasını şöyle sürdürdü;  ‘’Hastalığın klinik gelişi (prezentasyonu) 2-8. Haftalarda ortaya çıkan yediğini içerir ve kusmadır,  tedavi olmayan vakalarda ölümle sonuçlanabilmektedir. Ameliyatı bıçaklı ve bıçaksız (laparaskopik veya kapalı) ameliyat şeklinde yapılır. Biz Şerzan bebeğe ameliyatı laparaskopik (kapalı)  yöntemle ve toplam bir cm’i bulmayan bir kesiyle yaptık. Ameliyat yaklaşık 45 dakika sürdü ve bebek sağlığına kavuştu.

Son dönemlerde kliniğimizde yapılan kapalı ameliyat çeşit ve sayısı artmıştır. Şerzan bebeğe yaptığımız bu ameliyat şimdiye kadar  üniversitemiz ve  bölgemizde bu denli küçük (1 aylık)  hastaya yapılan ilk kapalı ameliyat olması ayrıca  memnuniyet vericidir.’’

 

Detaylar