tel randevu2

  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • 0850 480 21 00
e randevu e sonuc yemek1 e rehber gebe son1

Çocuk Hastanesi

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri sağlık kampüsünde hizmet veren çocuk hastanemiz 120 yatak kapasitesi ile

Kalp Hastanesi1

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ilk ve tek Kalp Hastanesi olarak hizmet veren Dicle Üniversitesi Kalp Hastanesi’nde

Onkoloji Hastanesi1

Bölgenin en büyük kanser teşhis ve tedavi hastanesi olan Onkoloji Hastanemizde Medikal Onkoloji ve Radyasyon Onkolojisi

Acil Hastanesi

Acil ve Travmatoloji Hastanemiz, 11 bin metrekare kapalı alanda 68’i Yoğun Bakım yatağı olmak üzere toplamda 110

“Çocuk İstismarına Dur De” Adlı Sempozyum

14

 

Dicle Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından organize edilen “Çocuk İstismarına Dur De” adlı sempozyum, Kültür ve Kongre Merkezinde geniş bir katılımla başladı. Sempozyumda öncelikli olarak çocuk istismarına farkındalığı arttırmak, ortak bir platform oluşturarak işbirliğini arttırmak ve sempozyum sonunda bölgemizde çocuk istismarına yönelik sadece sorunun tespit edilmesi ile çözüm önerilerini de kapsayan bütüncül bir yaklaşımla incelemek amaçlanıyor.

Sempozyumun açılış programına Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL, Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar BAĞLI, rektör yardımcıları, Mülki idare amirleri ve çok sayıda davetli katıldı. İstiklal marşı ve saygı duruşu ile başlayan programda Rektör Prof. Dr. Talip GÜL, Dicle Üniversitesi olarak birçok etkinliğe ev sahipliği yaptığımızı vurgulayarak, sağlıklı toplumların oluşabilmesi için sağlıklı bireylerin yetişmesi gerektiğini ifade etti ve çocuk istismarının yoğun olduğu toplumda sağlıklı bir gelişmenin beklenmesinin mümkün olmadığını söyledi.

GÜL, çocuk istismarının son yıllarda bütün ülkelerin gündeminde olduğunu, son on yıl içerisinde istismarın sayısında artış olduğunu söyleyerek, toplantı vesilesiyle konuyla ilgili bilimsel çalışmaları incelediğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Çocuk istismarı çağımızın çok önemli bir sorunu. İngiltere’de her hafta 3, Amerika’da hergün 4 çocuk istismardan dolayı ölmektedir. Çocuk istismarının oranları her ülkede farklılık gösteriyor. Bizim ülkemizde de malesef bu oran %53’lere kadar çıkmakta.”

İstismarın sadece fiziksel olarak algılanmaması gerektiğini belirten GÜL, konuyu derinlemesine her dalıyla yetersiz kalmaması için irdelemek gerektiğini, çocuk istismarlarının %78’inin duygusal, %28’inin fiziksel, %9’unun da cinsel istismar olduğu verilerde kayıtlı olduğunu ve istismara maruz kalan çocukların yaş gruplarının ise 2 ile 10 yaş arasında olduğunu söyledi. Çocukların bu istismardan etkilenmelerinin ileriki yaşamlarında mutsuzluğu beraberinde getireceğini de belirten GÜL, çocuk istismarının toplumda her kesimi ilgilendirdiğini ve toplum olarak bilimsel olarak da neler yapılabileceği konusunda toplantılar yapıldığını söyledi, sempozyumun hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Sempozyum Başkanı Doç. Dr. Cem UYSAL da yaptığı konuşmada, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk der ki; “Küçük hanımlar, küçük beyler; Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli ve değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz”. Anlaşıldığı gibi geleceğimiz çocuklara emanettir” diyerek, geleceğin mimarının çocuklar olduğunu ifade etti.

UYSAL, çocuk istismarının genel olarak çocuğa yönelik bilinçli ve zarar verici tekrarlı veya tek seferlik davranışlarda bulunmak olduğunu söyleyerek, istismarın fiziksel, cinsel, duygusal istismar ve ihmal olarak dört ana grupta incelendiğini söyledi.

Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar BAĞLI ise yıllarca görev yaptığı Dicle Üniversitesinde olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek sözlerine başladı. BAĞLI, günümüzün en sıkıntılı kavramı olan istismarın hem akademik hem de siyasi olarak çalışmalara konu olduğunu söyledi.

“Bir taraftan ölümlü olduğumuzu biliyoruz bir taraftan da ölümsüz olmak istiyoruz” diyen BAĞLI, kusursuz bir insan olmanın ve kusursuz bir dünya kurmanın mümkün olmadığını, bunu engelleyenin insanoğlunun ruhunda var olan ilkel duygulardan kaynaklandığını belirtti.

İnsanoğlunda rahmani ve şeytani olmak üzere iki dürtünün var olduğunun söylendiğini ve insanın bu duygularla hep mücadele halinde olduğunun vurgulandığını ifade eden BAĞLI, şiddetin toplum üzerindeki etkisini ve devletin istismar konusundaki çalışmalarını, yasal düzenlemeler hakkında bilgiler verdi.

Panel programı gün boyu oturumlarla devam etti.

11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 20  

Sağlıkta Kalite Standartları 

 

"Mükemmelliğe Yolculuk" sloganıyla çıktığımız kalite yolculuğuna, Ulusal ve Uluslararası Kalite Kurum ve Kuruluşlarından aldığımız belgeler ile hizmetlerimizi tescilleyerek siz değerli hastalarımız ve hasta yakınlarımıza en iyi sağlık hizmetini sunmaya devam ediyoruz.

Online Başvuru Formu 

 

Hastanelerimizden hizmet aldığınız süre içerisinde hizmet süreçlerimiz hakkında online başvuru formu üzerinden, öneri, istek ve şikayetlerinizi bildirerek hizmetlerimizin daha iyi olmasına katkı sunabilirsiniz. Lütfen Hastanelerimizde aldığınız hizmet süreciyle ilgili görüşlerinizi bize bildiriniz.

advantage033

Health Tourism

 

Dicle University Medical Faculty Hospitals not only serve our region but also serve all Middle Eastern and Asian countries, especially neighboring countries. This service is one of the most important events in the history and geographical location of Diyarbakir.